MHK’den Galatasaray Maçı İçin Ofsayt Açıklaması

Merkez Hame Kurulu (MHK), Bursaspor – Galatasaray maçının 62. dakikasında yaşanan pozisyonla ilgili flaş bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, ’62. dakikasında misafir takımın kazanmış olduğu üçüncü gol öncesi (Onyekuru’nun pozisyonu için) doğru uygulama yapılmıştır’ denildi.

“Bursaspor-Galatasaray müsabakasının 62. dakikasında misafir takımın kazanmış olduğu üçüncü gol öncesi yapılan VAR incelemesi ve çizilen ofsayt çizgilerinde, görevli VAR hakemi tarafından VAR protokolü ve futbol oyun kuralları kitabına uygun olarak “TOPA İLK TEMAS ANI” ölçü alınmış ve doğru bir uygulama yapılmıştır” denildi.

MHK, Bursaspor – Galatasaray maçının 62. dakikasında yaşanan pozisyonla ilgili açıklama yaptı.

İşte MHK’den yapılan açıklama;

17 Mart 2019 tarihinde saat 19.00’da, Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda oynanan Bursaspor-Galatasaray A.Ş., Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu 26. Hafta müsabakasının 62. dakikasında misafir takımın kazanmış olduğu üçüncü gol öncesinde, herhangi bir ofsayt ihlali olup olmadığı hususunda yapılan VAR incelemesi ve görevli VAR hakemi tarafından çizilerek ekrana getirilen ofsayt çizgileri ile ilgili olarak, yazılı, görüntülü ve sosyal medyada yer alan ve doğru olmayan yorumlar ve oluşan bilgi kirliliği nedeniyle aşağıdaki açıklamaları yapma gereği duyulmuştur.

Futbol Oyun Kuralları Kitabı’nda, 11. Kural, ofsayt ihlalini açıklarken, “Ofsayt pozisyonundaki bir oyuncu, takım arkadaşının topla oynadığı veya dokunduğu anda sadece aktif oyuna dahil olduğu gerekçesi ile aşağıdaki durumlarda ofsayt olarak cezalandırılır” demekte ve “Top ile oynanan veya topa dokunulan ilk temas anı kullanılmalıdır” ibaresi yer almaktadır.

Dolayısıyla, Bursaspor-Galatasaray müsabakasının 62. dakikasında misafir takımın kazanmış olduğu üçüncü gol öncesi yapılan VAR incelemesi ve çizilen ofsayt çizgilerinde, görevli VAR hakemi tarafından VAR PROTOKOLÜ ve FUTBOL OYUN KURALLARI KİTABI’na uygun olarak “TOPA İLK TEMAS ANI” ölçü alınmış ve doğru bir uygulama yapılmıştır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Spor Toto Süper Lig: Bursaspor: 2 – Galatasaray: 3 (Maç Sonucu)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir